"Okresní soud zatím obdržel přes 30 záruk," uvedl Wažik. Jelínek upřesnil, že se za jeho klienta doposud zaručilo 38 lidí. Na dotaz ČTK potvrdil, že jde také o poslance a senátory. Dalšími ručiteli jsou jeho spolupracovníci, lékaři a přátelé. Číslo pak podle něj nemusí být konečné. Již minulý týden podepsal prohlášení, kterým převzal záruku za poslance v případě propuštění z vazby, třeba poslanec Jiří Šlégr (LEV 21). Rathovi chce umožnit být v kontaktu s jeho dvěma rodinami, zejména dětmi. Pochybuje také o tom, že by chtěl bývalý hejtman utéct ze země, případně pokračovat v údajné trestné činnosti v souvislosti s projektem rekonstrukce zámku Buštěhrad.
Právě těmito dvěma důvody Rathova vazebního stíhání se bude soud příští týden zabývat. Na rozdíl od obavy z ovlivňování svědků totiž kvůli těmto příčinám může být obviněný držen ve vazbě déle než tři měsíce, v poslancově případě může vazební stíhání trvat až tři roky. Hrozbu ovlivnění svědků již soud přezkoumávat nebude. Takzvanou koluzní vazbu lze prodloužit pouze tehdy, když obviněný na někoho již působil. Protože se tak u Ratha nestalo, státní zástupce ani její prodloužení nenavrhoval.
Okresní soud dříve také rozhodl, že další trestná činnost poslance nadále nehrozí. Odvolací středočeský krajský soud však minulý týden jeho verdikt změnil. Na základě stížnosti státního zástupce ponechal zatím exhejtmana ve vazbě ze všech tří příčin.
Kriminalisté Ratha v polovině května obvinili z přijetí sedmimilionového úplatku za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. V červenci pak policie doručila sněmovně žádost o Rathovo vydání kvůli dalším údajným úplatkům. Bývalý hejtman si je prý vzal za to, že zasahoval do soutěže na nákup zdravotnického vybavení pro kolínskou nemocnici, na vybavení domova důchodců s lůžky následné péče v kladenské nemocnici a na dodávku zdravotnické technologie pro jeden z pavilonů mladoboleslavské nemocnice. Podle médií přijal od zástupců firem Hospimed, Puro-Klima a B.Braun Medical celkem devět milionů korun.
Spolu s Rathem zadržela policie v květnu dalších sedm lidí, například ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou a exposlance Petra Kotta. Také oni se podle odposlechů podíleli na machinacích se zakázkami ve středočeských nemocnicích. V červenci pak detektivové začali stíhat devátého člověka, na počátku srpna přibyli podle médií další dva obvinění.
Kromě Ratha je ve vazbě dalších šest obviněných. Ústecký soud je tam poslal kvůli obavě z ovlivňování svědků a možnému pokračování v trestné činnosti. Lucii Novanské z firmy ML Compet pak Okresní soud Praha-východ rozšířil příčiny vazebního stíhání i o hrozbu útěku. Žena podala stížnost a odvolací krajský soud jí podle Steinerové v pondělí vyhověl. Ve vazbě dříve byla i další obviněná, kladenská podnikatelka Ivana Salačová. Poté, co vypovídala, však byla propuštěna.
Rath podal třetí ústavní stížnost, míří proti postupu sněmovny
Poslanec David Rath (dříve ČSSD), jenž čelí podezření z korupce, podal třetí ústavní stížnost. Směřuje proti postupu Poslanecké sněmovny na červnové schůzi, kdy poslanci rozhodli o přípustnosti Rathova stíhání. První Rathovu stížnost už ústavní soudci odmítli, druhá dosud čeká na rozhodnutí. Třetí stížností se zřejmě bude zabývat plénum Ústavního soudu, řekla ČTK mluvčí soudu Jana Pelcová.
Rathovi advokáti v nové stížnosti tvrdí, že sněmovna přijala usnesení o jeho vydání nezákonným způsobem. Porušila prý také jeho právo na právní pomoc. Stížnost dostala na starost soudkyně zpravodajka Ivana Janů. Nelze předjímat, za jak dlouho soud rozhodne. Většinou to trvá několik týdnů až měsíců. Do otevřených kauz, o kterých dosud pravomocně nerozhodly obecné soudy, zasahují ústavní soudci jen výjimečně.
První Rathovu stížnost Ústavní soud odmítl v červnu. Směřovala proti okolnostem trestního stíhání i proti vazbě. Také druhá stížnost zpochybňuje politikovu vazbu. Rath v ní argumentuje například tím, že se Krajský soud v Ústí nad Labem nezabýval údajnými vadami v předcházejícím řízení. Jde například o podmínky shromažďování důkazů proti poslanci a následné zbavení osobní svobody.
Policie nejprve obvinila Ratha z přijetí sedmimilionového úplatku. Policisté ho v polovině května zadrželi s krabicí, v níž byly peníze. Podle policie šlo o úplatek za zmanipulovanou zakázku týkající se opravy buštěhradského zámku. Rath si prý myslel, že je v krabici víno. Jeho advokáti opakovaně zpochybňují postup policistů, žalobců i vazbu.
V červenci pak policie doručila sněmovně žádost o Rathovo vydání kvůli dalším údajným úplatkům. Bývalý hejtman si je prý vzal za to, že zasahoval do soutěže na nákup zdravotnického vybavení pro kolínskou nemocnici, na vybavení domova důchodců s lůžky následné péče v kladenské nemocnici a na dodávku zdravotnické technologie pro jeden z pavilonů mladoboleslavské nemocnice. Podle médií tak postupně přijal celkem devět milionů korun.
Za přijetí úplatku hrozí poslanci v případě odsouzení až dvanáctileté vězení. Spolu s Rathem obvinila policie také další údajné aktéry korupční kauzy, například ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou či někdejšího poslance Petra Kotta.
zdroj: ČTK